skip mobile navigation
skip top site navigation
skip interior navigation

2016 Trial Court Reporter

 

** Notice Regarding Protected Information in Court Documents:  Final decisions from the Trial Court that contain protect information such as: 1)  Social Security numbers, 2) Tribal Enrollment numbers, 3) Employee numbers, or 4) Minor(s) children will not be posted on the Court Reporter web page.  Information about copies of decisions with protected information can be obtained from the Clerk of Court at the Judiciary.

16-TC-001 Kristal Denn vs Joey Powless

16-TC- 002 Oneida Before and After Program vs Alita Xiong

16-TC-003 Prairie Rose Danforth vs Oneida Housing Authority

16-TC-004 Oneida Housing Authority vs Raquel S. Denn

16-TC- 005 Oneida Housing Authority vs Stacey Moore

16-TC-006 Oneida Housing Authority vs Andrea Cornelius

16-TC-007 Oneida Housing Authority vs Kylene K. Hill

16-TC-008 Oneida Housing Authority vs Leslie L. Nunez

16-TC-009 Oneida Before and After Program vs Sammi Jo Webster

16-TC-010 Oneida Housing Authority vs Marcell C. Batiste

16-TC-011 Scott C. Palmer vs Oneida HRD-Benefits, Broadspire-A Crawford Company

16-TC-012-Theodore-A.-Skenandore-vs-Oneida-HRD-Benefits-and-Broadspire-A-Crawfprd-Co

16-TC-013 Oneida Housing Authority vs Sheila Shawanokasic

16-TC-014 Oneida Utilities vs Lee McLester IV

16-TC-015 Oneida Utilities vs Tracy Doxtator

16-TC-016 Oneida Utilities vs Roland Vandehei

16-TC-017 Oneida Utilities vs Fredrick Klakowicz

16-TC-018 Oneida Utilities vs Bob Danforth

16-TC-019 Oneida Housing Authority vs Joshua H. House

16-TC-020 Wenona (Miller) Powless vs Oneida Housing Authority

16-TC-021 Oneida Before and After Program vs Jennifer Sitting Bear

16-TC-022 Oneida Before and After Program vs Elaine Parker

16-TC-023 Oneida Before and After Program vs John Skenandore

16-TC-024 Oneida Before and After Program vs Linea Arthur

16-TC-025 Oneida Before and After Program vs Yenvstakwas Danforth

16-TC-026 Oneida Before and After Program vs Lynn Webster-Acosta

16-TC-027 Oneida Before and After Program vs Tabitha Danforth

16-TC-028 Oneida Before and After Program vs Susan Danforth

16-TC-029 Liane F. Melchert vs Oneida Tribe of Indians of Wisconsin Division of Land Management

16-TC-030 Oneida Utilities vs Jane A. Vera

16-TC-031 Oneida Utilities vs Nikki Dickenson

16-TC-032 Jordan Powless vs Oneida Indian Preference Office

16-TC-033 Oneida Utilities vs Daryl Cornelius

16-TC-034 Oneida Utilities vs Robert Metoxen Jr.

16-TC-035 Oneida Before and After Program vs Brandon Yellowbird Stevens

16-TC-036 Oneida Before and After Program vs Cherie Elm

16-TC-037 Oneida Before and After Program vs Nicole House

16-TC-038 Airport Road Child Care vs Sayo’kla Williams

16-TC-039 Airport Road Child Care vs Cassandra Metoxen

16-TC-040 Airport Road Child Care vs Catrina Bhatty

16-TC-041 Oneida Before and After Program vs TeAta Decorah

16-TC-042 Oneida Before and Afer Program vs Diana Brabbs

16-TC-043 Oneida Before and After Program vs Tamar Ramirez

16-TC-044 Division of Land Management vs Simone Decoteau

16-TC-045 Division of Land Management vs Twylite Moore

16-TC-046 Division of Land Management vs Coleman Reed

16-TC-047 Division of Land Management vs Debra Cornelius

16-TC-048 Division of Land Management vs Jody N. Cornelius

16-TC-049 Division of Land Management vs Danette D. Woodmansee

16-TC-050 Titletown Flooring LLC and Kenneth A. Schreiber vs Oneida Indian Preference Department

16-TC- 051 Oneida Before and After Program vs Kayla Thomas

16-TC-052 Elijah G. Metoxen vs Oneida Human Resources Department

16-TC-053 Jordan Powless vs Travis Wallenfang, Indian Preference Department

16-TC-054 Scott B. Schumacher vs Oneida HRD-Benefits, Broadspire-A Crawford Company

16-TC-055 Brittany R. Christianson vs Oneida HRD-Benefits & Broadspire-A Crawford Company

16-TC-056 Barbara A. Belleau vs Scott Doxtator

16-TC-057 Division of Land Management vs Dale and Tammy Metoxen

16-TC-058 Division of Land Management vs Liane and Frank Melchert

16-TC-059 Division of Land Management vs Peggy Smith

16-TC-060 Division of Land Management vs Kathryn Newbanks

16-TC-061 Division of Land Management vs Donna and Roger Metoxen

16-TC- 062 Division of Land Management vs Jennifer Stevens

16-TC-063 Division of Land Management vs Vanita Wheelock

16-TC-064 Amanda S. Thayer vs Floyd F. Hill II

16-TC-065 Mickey Escamea vs Jack Denny, Oneida Retail Enterprises

16-TC-066 Estelle Diona Moncada vs Oneida Housing Authority

16-TC-068 Jean M. Webster vs Division of Land Management

16-TC-069 Diana Sue Brabbs vs Oneida Housing Authority

16-TC-070 Division of Land Management vs Curtis Summers & Cynthia Reiter

16-TC-071 Division of Land Management vs Dennis & Debra Huff

16-TC-072 Division of Land Management vs Robin & Armando Martinez

16-TC-073 Division of Land Management vs Kristal & Chad Hill

16-TC-074 Division of Land Management vs Camille & Ronald Goodeagle

16-TC-075 Division of Land Management vs Floyd Schuman

16-TC-076 Division of Land Management vs Jessica Mielke

16-TC-077 Division of Land Management vs Tamar Cornelius

16-TC-078 Division of Land Management vs Antoinette Thomas

16-TC-079 Division of Land Management vs Barbara Metoxen

16-TC-080 Airport Road Child Care vs Nicole Cantu

16-TC-082 Norman R. Betters vs Oneida Housing Authority

Additional/Contact Info